Proč doučovat žáky a studenty během karantény?

Proč doučovat žáky a studenty během karantény?

Karanténa související s koronavirusem nás částečně uzavřela před okolním světem. Ačkoliv můžeme vycházet v nezbytné míře ven - na nákup, do přírody, někteří i do práce, přece jen si uvědomujeme, že sdružovat se by bylo v tomto čase nebezpečné.

K našim službám patří i doučování. Přirozeně, pokud nefungují školy standardně, nebude fungovat ani domácí doučování tak, jak jsme byli zvyklí. Zároveň si však uvědomujeme, že přerušení kontaktu dítěte s učitelem by bylo nesprávné, podobně jako je nesprávné přerušit kontakt žáků a studentů se školou. Zatím jsou to týdny, ale lze očekávat, že čas strávený doma se může postupně počítat i na měsíce.

Všichni si moc přejeme, abychom se co nejdříve vrátili k původnímu způsobu života. Polemiky o tom, zda to bude stejné, podobné nebo rozdílné, nám v těchto chvílích nepomohou. Co nám však může pomoci je skutečnost, že pokud si udržíme staré dobré návyky a činnosti, změna, která nastane, nebude pro nás tak náročná. Pokud si žák nebo student udrží přiměřený kontakt se školou, čas, kdy se do ní i fyzicky vrátí, bude pro něj časem přirozeného přemostění minulého, současného i budoucího. Podobně, pokud bude fungovat doučování, tento návyk udělat něco i nad rámec školních povinností, resp. za účelem jejich lepšího plnění, nebo nabytí nových dovedností nám rovněž přinese snadnější adaptaci na nové podmínky, které nás čekají. Buďme proto připraveni na budoucnost. Může být pro nás stejně krásná jako minulost, ne-li ještě krásnější. Záleží od naší připravenosti. Připravme se díky učitelům/ lektorům, i těm z databáze našeho portálu fermeria.cz, na změnu. Hledejme způsoby, které nám umožní učit se takříkajíc bez přímého fyzického kontaktu. On-line doučování je jedním z možných způsobů. Buďme však kreativní - hledejme možnosti, které zůstaly zatím neobjevené. Jsme tvůrci historie. Ať se ti, co přijdou jednou po nás dozvědí, jak jsme se učili, dokud tu ještě nebyly. A že škola či domov nemusí být jediným místem, kde se to dá. Příjemné netradiční učení přejeme žákům / studentům i učitelům.


Celou databázi učitelů/lektorů najdete na našem portálu v sekci Doučování.
Neváhejte, zaregistrujte se a vytvořte si profil už teď.

 

Připravila: Danka Petrufová